عکاسی, عکاسی مینیمال چیست؟

عکاسی مینیمال چیست؟

تعریف عکاسی_مینیمال

عکاسی مینیمال ژانری متمرکز بر سادگی است. درواقع، این سبک بر کاربرد ساده‌ی عناصر ترکیب‌بندی متمرکز است.

در این سبک، تمام مؤلفه‌های غیرضروری بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرای بیان جوهر سوژه حذف می‌شوند

ازاینرو، هدف هنر مینیمالیست انتقال مفهوم بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا کمترین پیچیدگی ممکن است.

عماسی مینیمال در دیجیران را میخونیم

هدف هنر مینیمالیست انتقال پیام به ساده‌ترین شکل ممکن است

جنبش مینیمالیسم در دهه‌ی ۱۹۶۰ در میان هنرمندان نیویورکی ظهور کرد که بدنبال واسطه‌های متفاوتی برای بیانگری هنری بودند.

آنها برای بچالش‌کشیدن مفهوم سنتی هنر زمان خــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــود، چشم‌اندازی توهمی از آن را ارائه دادند

و بـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه مخاطب یاد دادند که بهتر است قدردان جزئیات کوچک سوژه‌ها باشند.

مینیمالیسم تا حدودی در هنر مجسمه‌سازی ریشه دارد و سپس به حوزه‌ی هنرهای تجسمی،‌ معماری، طراحی داخلی و عکاسی راه پیدا کرد.

عکس مینیمال در فروشگاه دیجیران

مینیمالیسم ریشه‌هایی در مجسمه‌سازی دارد

تجهیزات عکاسی مینیمال

یکی از جذابترین ویژگیهای ذهنیت مینیمالیسم ایــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن شعار است: «کمتر بیشتر است».

بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــراساس این ذهنیت، می‌توان از حداقل تجهیزات برای عکاسی استفاده کرد.

گوشیهای هوشمند گزینه‌های خوبی بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرای عکاسی مینیمال هستند.

بایــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن‌حال، DSLRها ازنظر تکنیکی در زمینه‌هایی مثل عمق میدان و جلوه‌ی بوکه عملکرد بهتری دارند.

حسگرهای کوچک گوشی‌های هوشمند توانایی ثبت جلوه‌ی بـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوکه را ندارند

اما اغلب اوقات در عکاسی مینیمال به جلوه‌ی بوکه نیازی نیست. خطوط واضح و کنتراست‌های شفاف بدون بوکـــــــــــــــــه مقبول هستند.

انتخاب لنز

می‌توانید از هر نوع لنزی برای عکاسی مینیمال استفاده کنید؛ اما برخی لنزها مناسب محیط‌های خاصی هستند

درنتیجه، بهتر است لنز خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید. در اغلب عکس‌های مینیمال به دو چیز نیاز دارید:

میدان دید عریض
فاصله‌ی زیاد بین شما و سوژه

می‌توانید با لنزهای واید به میدان دید عریض برسید و همچنین با لنزهای تله‌فوتو تصاویر مینیمال را از فاصله‌ای دور ثبت کنید.

اگر در یک شهر با کوچه‌های باریک عکاسی می‌کنید، فاصله‌ی کانونی ۲۰۰ میلی‌متری برای رسیدن به جلوه‌ی مدنظر مناسب نیست در این شرایط

لنزهای واید گزینه‌های بهتری هستند. لنزهای واید هم همیشه کاربردی نیستند

برای مثال، اگر بخواهید تصاویر مینیمال کوهستان‌هایی در دوردست درمقابل آسمان طوفانی را ثبت کنید، چاره چیست؟
در این صورت، بهتر است از لنز تله‌فوتو استفاده کنید؛ درنتیجه قبل از هرچیز، از خود بپرسید در چه محیطی می‌خواهید عکاسی کنید؟

در ایــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن محیط لنز واید کاربردی‌تر است یا لنز تله‌فوتو؟

مؤلفه‌های اصلی عکاسی مینیمالیسم

برای موفقیت عکس کمینه‌گرا، باید شفافیت و سادگی فرم را حفظ کنید. علاوه‌براین، ترکیب‌بندی باید متمرکز بر شکل‌ها، بافت‌ها و رنگ‌ها باشد

درعین‌حال، تصویر لزوماً نباید حالت داستانی یا ارجاع بـــــــــــــــــــــــــــــــــه محتوا داشته باشد یا ایده‌ها و افکار یا باورهای شخصی را منتقل کند

بلکه باید قدرت داستان‌گویی صرفاً متمرکز بر مؤلفه‌های اصلی باشد.

عکاسی مینیمال - دیجیران

یکی از اصول عکاسی مینیمالیسم تأکید بر شکل‌ها و خطوط و رنگ‌ها است
شروع عکاسی مینیمال

حالا که به درکی پایه از نظریه‌ی عکاسی مینیمال رسیدید، زمان آن است که به نکات لازم برای شروع این سبک عکاسی نگاهی بیندازیم.

یادگیری کمینه‌سازی

هنگام آماده‌سازی برای ثبت عکس‌های مینیمال، لازم است یاد بگیرید که دنیای اطراف خود را به شیوه‌ای متفاوت ببینید. برای مثال، به‌جای توجه به چشم‌اندازهای وسیع و پرکردن قاب با تعداد زیادی از سوژه‌ها، سعی کنید چشم بیننده را با به‌حداقل‌رساندن انحراف‌ها و حواس‌پرتی‌ها به سوژه‌ی اصلی هدایت کنید.

 

یاد بگیرید دنیا را به شیوه‌ای متفاوت ببینید

به‌سختی می‌توان مهارت متفاوت‌دیدن را توسعه داد. انسان به‌صورت غریزی تصویری کلی از اطراف را به‌خاطر می‌سپارد تا برای امنیت و سلامت خود به‌درستی تصمیم بگیرد. بااین‌حال، وقتی بر بی‌نظمی و آشفتگی غلبه کنید، می‌توانید به جزئیات سرراست و خالصی دست پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *